fbpx

На Закарпатті відбулося публічне обговорення оновленої Регіональної стратегії розвитку

На Закарпатті відбулося публічне обговорення оновленої Регіональної стратегії розвитку

28 серпня в Ужгороді відбулося публічне обговорення оновленої Регіональної стратегії розвитку. В засіданні взяли участь понад 60 осіб з числа учасників робочої групи та представників інституцій громадянського суспільства.

Актуалізація стратегії регіонального розвитку розпочалася у листопаді 2023 року в рамках Проєкту USAID  «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України» («ГОВЕРЛА»). Впродовж 10 місяців учасники робочої групи провели низку засідань, на яких працювали над соціально-економічним аналізом Закарпатської області, SWOT аналізом, формулювали стратегічні та операційні цілі, завдання, працювали над наповненням Плану з реалізації стратегії розвитку до 2027 року.

Засідання 28 серпня було присвячено презентації попередніх напрацювань представникам інституцій громадянського суспільства. Захід проведено Волинським ресурсним центром в рамках Проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України» («ГОВЕРЛА») у співпраці з регіональним партнером Асоціацією проектних менеджерів «Ядро» та за сприяння Закарпатської ОВА.  

У вступному слові директор Департаменту економічного та регіонального розвитку Закарпатської ОВА Тарас Триндяк подякував Проекту «ГОВЕРЛА» за сприяння в актуалізації стратегії розвитку. Також він наголосив на важливості постійної роботи над стратегією в контексті готовності до адаптації. Так, останні події в енергетичному секторі країни змусили звернути увагу на такий напрям, як розподілена генерація. Донедавна ця сфера була маловідомою в Україні, проте сьогодні вона стає ключовим елементом енергетичної безпеки регіону. Попри те, що у цьому напрямку вже багато зроблено, він не може розглядатися лише як підготовка до майбутньої зими. Розподілена генерація стає довгостроковою потребою, а отже, має бути включеною в якості завдання до Плану заходів з реалізації як поточної, так і майбутніх стратегій розвитку регіону.

Принцип адаптивності поширюється і на інші сфери стратегування. Наприклад, зміни в економіці, спричинені війною, змушують переглядати підходи до планування та реалізації проектів. Тому важливо максимально залучати громадськість до прийняття управлінських рішень, – підкреслив він.

Консультантка зі стратегічного планування Наталія Бойко презентувала робочий проєкт стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2027 року. Вона повідомила, що 13 серпня 2024 року була затверджена оновлена Державна стратегія з регіонального розвитку, яка враховує поточні реалії, виклики та можливості. Стратегія розвитку Закарпаття узгоджена із ДСРР, базується на принципах інклюзивності, сталості та економічної конкурентоспроможності. Її ключове завдання – забезпечити не лише реагування на виклики та поточний розвиток, а і закласти підвалини для стабільного майбутнього із врахуванням зовнішніх і внутрішніх факторів, які впливають на регіон.

Під час презентації Наталія Бойко особливої уваги приділила темам залучення громадськості до процесів прийняття рішень, розвитку людського потенціалу, розвитку освіти, підтримки внутрішньо переміщених осіб та підтримки молоді і молодіжних ініціатив.

Презентація робочого проєкту стратегії розвитку Закарпатської області викликала змістовні дискусії. Зокрема до пропонованої редакції документу віднеслися представники інституцій громадянського суспільства: Євген Лукша, голова правління Асоціації проєктних менеджерів «Ядро», Наталія Носа, виконавча директорка Міжнародної асоціації інституцій регіонального розвитку «МАІРР», Тетяна Савченко, директорка ТОВ «Твоє рідне місто», голова Ради з питань ВПО при виконкомі Перечинської міської ради Іван Дем’янчук та Олександр Коваль, старший викладач кафедри туристичної інфраструктури та сервісу факультету туризму та міжнародних комунікацій ДВНЗ «Ужгородський національний університет».

Фіналізуючи засідання, Наталія Бойко зазначила: Закарпатська область стоїть перед викликами, які потребують рішучих дій та злагодженої роботи на всіх рівнях. Реалізації нової стратегії – не лише план на папері, а й відповідальність кожного, хто залучений до цього процесу. Від активності і участі громадськості, від ефективної роботи місцевих органів влади залежить, яким буде майбутнє нашого регіону.

Ця публікація була створена ЗРНГО «Волинський ресурсний центр» в рамках проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США».