fbpx

Тренінг «Персонал і продуктивність»

Тренінг «Персонал і продуктивність»

Воркшоп «Персонал та продуктивність у бізнесі»

Проблематика: війна загострила проблему кадрового голоду, яка давно існує в Україні. Відтік кваліфікованих кадрів за кордон посилився з 2022 року через ризики військових дій і економічну кризу, що поглиблюється. По завершенню війни ці процеси можуть ще більше активізуватися, в залежності від умов завершення активної фази. Через відтік людей за кордон і зниження купівельної спроможності українських громадян ємність українського ринку ще декілька років буде незадовільною. Отже, українським бізнесам, в силу цієї причини та втрати ринків рф і білорусі доведеться шукати вихід на нові ринки і конкурувати на них з компаніями, які мають там історичну перевагу.

Важливим конкурентним інструментом за цих обставин стає підвищення продуктивності українських компаній і методів утримання персоналу на робочих місцях.

Запрошуємо взяти участь у тренінгу «Персонал і продуктивність у бізнесі».

Коли: перша частина навчання відбудеться офлайн 27 квітня 2024 року у Млинові.

Де: адресу буде повідомлено зареєстрованим та підтвердженим учасникам.

Для кого: власники і управлінці бізнесів, які прагнуть підвищити продуктивність власних компаній, розширити ринки збуту, розширити або масштабувати бізнес, отримати грантову підтримку від міжнародних донорів.

Хто: Воркшоп проведуть досвідчені тренери, сертифіковані за програмами Міжнародної організації праці Improve Your Business (IYB).

Умови участі: Вартість участі покривається командою організаторів. Участь безкоштовна за результатом відбору та наявності вільних місць.

ПРОГРАМА ВОРКШОПУ

1. Що таке продуктивність, у чому вона вимірюється, як оцінити продуктивність власного бізнесу.
2. Зв’язок між продуктивністю і персоналом.
3. Побудова управлінської системи з бізнес-процесів. Процесний менеджмент, як інструмент виходу з операційної рутини, автономізації системи управління.
4. Складові бізнес – процесу: як їх використовувати для підвищення продуктивності, за якими критеріями наймати персонал, як будувати комунікацію з працівниками.
5. Методи мотивування персоналу.
6. Бізнес-гра (симуляція для закріплення матеріалу на практиці).