21 грудня в Полтаві відбулося засідання робочої групи з актуалізації Стратегії розвитку Полтавської області на період до 2027 року. Оновлення Стратегії розвитку відбувається за сприяння Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»). Один з напрямків діяльності якого – проєкт «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», що діє в Рівненській, Волинській, Чернівецькій, Полтавській, Закарпатській та Львівській областях і впроваджується НГО «Волинський ресурсний центр».
Полтавська область зіткнулася із наслідками повномасштабного вторгнення раніше, ніж інші тилові регіони України. Тому робота над оновленням Стратегії з урахуванням нових реалій тут була розпочата ще на початку 2023 року. В межах цієї роботи був проведений соціально-економічний аналіз стану розвитку області, SWOT-аналіз і визначення стратегічних цілей.
Засідання 21 грудня було присвячене розгляду проекту Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки і необхідності узгодження із нею положень Стратегії розвитку Полтавської області.
У вступному слові заступник начальника ОВА Максим Калінін подякував Проєкту USAID «Говерла» за підтримку в процесі актуалізації Стратегії розвитку області. Також він наголосив, на важливості узгодження цілей регіональної Стратегії зі зміненими стратегічними діями та пріоритетами Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки.
Експерт зі стратегічного планування Маркіян Дацишин презентував присутнім ключові тези, викладені у новій редакції Державної стратегії регіонального розвитку (ДСРР) на 2021-2027 роки.
Зокрема – 8 викликів для розвитку України до 2027 року:
- Втрата людського капіталу та прискорення депопуляції населення внаслідок вимушеної міграції, бойових дій, окупації та терористичних актів рф;
- Різкі просторові та структурні зміни в економіці, втрата експортного потенціалу регіонів;
- Збільшення кількості територій, які потребують державної підтримки;
- Значні пошкодження та знищення інфраструктури та невідповідність інфраструктури актуальним потребам людини, економіки та безпековим викликам;
- Втрата транзитного потенціалу та вимушена переорієнтація транспортно-логістичних потоків;
- Екологічна шкода внаслідок бойових дій, терактів, диверсій, неможливість використання територій через небезпеку, пов’язану з забрудненням вибухонебезпечними предметами;
- Тимчасова окупація територій та втрата інституційної спроможності влади на місцевому рівні внаслідок повномасштабної збройної агресії рф;
- Неготовність системи управління регіональним розвитком до процедур та кращих практик ЄС.
У відповідь на ці виклики у проекті ДСРР передбачені наступні стратегічні цілі:
- Формування згуртованої держави в соціальному, гуманітарному, економічному,
екологічному, безпековому та просторовому вимірах.
- Підвищення рівня конкурентоспроможності регіонів.
III. Розбудова ефективного багаторівневого врядування.
Кожна зі стратегічних цілей містить ієрархію операційних цілей, які повинні синхронізуватися із цілями регіональних Стратегій.
Заступник директора Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій ОВА Олена Онупко в якості модератора провела обговорення порівняльного аналізу завдань ДСРР та регіональної Стратегії. Зокрема у груповій дискусії учасники торкнулися питань соціально-економічної інтеграції ВПО та ветеранів війни, посиленої підтримки розвитку сільських територій, сприяння розвитку закладів ПТНЗ, які здатні здійснювати швидку перекваліфікацію кадрів під потреби відновлення, покращення охорони здоров’я, розвитку туризму та індустрії гостинності, оптимізації енергозабезпечення, підвищення спроможності органів влади.
Після доопрацювання операційних цілей робочою групою відбудеться оголошення конкурсу проектних ідей для наповнення Плану з реалізації Стратегії прикладними завданнями.
Ця публікація була створена ЗРНГО «Волинський ресурсний центр» в рамках проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США».