fbpx

В Ужгороді відбулося додаткове засідання робочої групи з актуалізації стратегії розвитку до 2027 року

В Ужгороді відбулося додаткове засідання робочої групи з актуалізації стратегії розвитку до 2027 року

У січні 2024 року був презентований проєкт оновленої стратегії розвитку Закарпаття до 2027 року та оголошений відбір проєктних ідей до плану реалізації стратегії.

Впродовж двох місяців експерти Проекту USAID «ГОВЕРЛА» опрацьовували подані проектні ідеї та проводили консультації з представниками освіти, науки, бізнесу, громадським сектором. За результатами цієї роботи виникла потреба уточнити стратегічні та операційні цілі з метою їх більш коректної узгодженості з проектними ініціативами та побажаннями профільних фахівців.

26 березня пройшло позапланове засідання робочої групи з актуалізації стратегії розвитку Закарпатської області до 2027 року, присвячене цій цілі.

У вступному слові перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета повідомив, що за час роботи був створений потужний документ, який охоплює усі сфери життя регіону, враховує особливості військового часу та роль Закарпаття в стабілізації життя країни в цей непростий час. Поточне засідання покликане внести до нього фінальні правки, враховуючи зворотній зв’язок від ініціаторів проектів, представників громад та профільних експертів. Він подякував Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та Волинському ресурсному центру за сприяння в актуалізації стратегії та консультаційний супровід.

Директор департаменту економічного та регіонального розвитку Закарпатської ОВА Тарас Триндяк наголосив, що під час серії зустрічей представники громад позитивно поставилися до стратегічних та оперативних цілей, викладених в документі. А також – внесли власні пропозиції і уточнення в контексті посилення енергетичної безпеки, зміцнення економіки регіону, подолання дисбалансу у розвитку громад області. Ці пропозиції були внесені до уточненого проєкту стратегії.

Експертка зі стратегічного планування Наталія Бойко презентувала присутнім стратегічні,  оперативні цілі та завдання, докладно зупинившись на внесених змінах. Деякі з них викликали змістовні дискусії, зокрема – в частині більш точного врахування вимог безбар’єрності та просторового планування. Ці пропозиції були зафіксовані для внесення до фінального тексту стратегії перед презентацією його громадськості.

У заключному слові Наталія наголосила: «Сьогодні Закарпатська область виконує дуже важливу функцію для України в цілому. А саме: забезпечення населення, в тому числі ВПО якісними послугами та комфортними умовами проживання та зберігає економіку України за рахунок релокованого бізнесу, як тиловий регіон. Тому проєкт актуалізованої Стратегії Закарпатської області містить, в першу чергу, завдання розвитку, орієнтованого на людину. Це не тільки послуги, але й консолідація, згуртування суспільства навколо української ідентичності, патріотизму та самореалізації людини. Це захист людей з інвалідністю, військовослужбовців та членів їх сімей, ВПО, соціально-економічна інтеграція їх в громадах, безпека цивільного населення. Це не означає, що регіон має  в першу чергу виконувати соціальні функції, а економічна складова переміщується на друге місце. Всі стратегічні цілі мають однакову значущість. А економіка, орієнтована на застосуванні знань, інновацій, коооперації, кластеризації – основа майбутнього економічного розвитку Закарпаття. Хочеться відмітити, що в оновленій Стратегії, як ніколи, великої ваги набуває пошук точок економічного зростання локальних економік. Величезна роль у цьому відводиться саме територіальним громадам, їх партнерствам один із одним, із бізнесом, ГО та міжнародними донорськими організаціями. На партнерства також орієнтуються завдання з подолання дисбалансів у розвитку гірських громад. Надзвичайно важливі транскордонне співробітництво, розвиток крафтового виробництва, народні ремесла».

Керівник Львівського регіонального офісу проекту USAID «ГОВЕРЛА» Олександр Волошинський у своєму виступі підкреслив важливість якісного формулювання цілей проєктів, покликаних реалізувати завдання, викладені в стратегії. Для наочності він навів приклади грамотно складених проєктів, які не викликають додаткових запитань в експертів і мають високі шанси на фінансування та реалізацію.

Після доопрацювання проєкту стратегії та проходження стратегічної екологічної оцінки відбудеться її громадське обговорення із залученням широкого кола потенційних бенефіціарів.

Ця публікація була створена ЗРНГО «Волинський ресурсний центр» в рамках проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США».