fbpx

У Закарпатті розпочався відбір проектних ідей до Плану реалізації стратегії розвитку області до 2027 року

У Закарпатті розпочався відбір проектних ідей до Плану реалізації стратегії розвитку області до 2027 року

В Україні триває актуалізація стратегій регіонального розвитку у контексті викликів, спричинених повномасштабним вторгненням. Львівська, Волинська, Чернівецька, Полтавська, Рівненська та Закарпатська області оновлюють стратегії в рамках проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», який є одним з напрямів діяльності Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Актуалізація стратегій відбувається за консультаційної підтримки експертів зі стратегічного планування НГО Волинський ресурсний центр.

25 січня 2024 року в Ужгороді відбулося чергове засідання робочої групи з актуалізації стратегії розвитку Закарпаття на період до 2027 року. Зустріч була присвячена презентації дерева цілей, отриманого в результаті групової роботи над стратегічними та операційними цілями та оголошенню про відбір проектних ідей до Плану реалізації стратегії.

Заступник голови Закарпатської ОВА Василь Іванчо у вступному слові наголосив на важливості актуалізації регіональних стратегій розвитку і подякував Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та Волинському ресурсному центру за консультаційну підтримку. Також він повідомив, що уважно вивчив напрацювання робочої групи і приємно вражений результатами.

Перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета підкреслив, що вже зараз міжнародні донори при розгляді поданих на дофінансування проектів цікавляться, чи корелюють цілі цих проектів зі стратегічними цілями регіонального розвитку. Тому важливо поставитися до процесу оновлення стратегії максимально відповідально і раціонально.

Експертка зі стратегічного планування Наталія Бойко презентувала присутнім фінальну версію дерева цілей, створеного робочою групою з моменту попередньої зустрічі.

Серед них:

  1. Розвиток, орієнтований на людину
  2. Підвищення конкурентоспроможності регіону
  3. Охорона довкілля та збалансований розвиток гірський і сільських територій

Наталія зазначила: «Сьогодні ми провели надзвичайно важливе засідання робочої групи. Ми визначили стратегічні, оперативні цілі і завдання, тобто систему цілей – як основу Стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2027 року. В експертному середовищі її називають “деревом цілей”. На мій погляд паралель проведена вдало. Тому що дерево – це єдиний и живий організм. Кожна гілка має своє місце в цій системі, вона містить поживні речовини і живить все дерево. Так само стратегічні, оперативні цілі і завдання мають бути зібрані в єдину комплексну збалансовану систему, цілі одного рівня мають взаємно підсилюватися і не протирічити одна одній. А завдань має бути стільки, скільки необхідно, щоб досягти оперативних і стратегічних цілей. Але в той же час, вони мають бути реалістичними, досяжними, ефективними, зрозумілими для спільноти області.

Якщо говорити про Закарпатську область- це унікальна область Карпатського регіону. Це легені України, тому довкілля та збалансований розвиток гірських та сільських територій – пріоритет для Закарпаття. Ми маємо розуміти, що будь-яка діяльність, здійснювана в регіоні, повинна бути дружньою до довкілля. Чи то промисловість, чи господарська діяльність громад, чи поведінка людини. Ми маємо розуміти, що це регіон для відновлення здоров’я людини та відпочинку. Тому в стратегії надається великого значення цій сфері, яка навіть в умовах воєнного стану показує досить високі темпи зростання.

Туризм та супутні до нього галузі економіки – теж потенціал Закарпаття. Останнім часом почало розвиватися крафтове виробництво, креативні індустрії, виробництво екопродукції тощо. Розвиток фермерства, кооперативів – це ті інструменти, які допоможуть наростити ланцюги доданої вартості в сфері агропереробки, а унікальне рослинництво на гірських територіях зробить Закарпаття більш конкурентоспроможним регіоном.

Все це неможливо здійснити без людини. В умовах війни Закарпаття стало другою батьківщиною для багатьох ВПО. Цей потенціал значно покращив гендерно-вікову структуру людського капіталу, підсилив його новими професіями, знаннями і інтелектуальною складовою. Надзвичайно важливо для  області забезпечити цих людей житлом та створити необхідні умови для зайнятості. Саме знання – це те, що набуло Закарпаття на сьогоднішній день. Важливо, щоб знання були реалізованими та перетворилися на додану вартість. Це буде добре як для економіки області, так і для самої людини в задоволенні її потреб».

Презентація дерева цілей викликала змістовну дискусію серед учасників і посприяла внесенню до нього корисних уточнень.

В фіналі зустрічі заступниця директора департаменту економічного та регіонального розвитку ОДА Мирослава Фатула повідомила про старт відбору проектних ідей до Плану реалізації стратегії розвитку області до 2027 року, умови подачі ідей та принципи їх оцінки.

Ця публікація була створена ЗРНГО «Волинський ресурсний центр» в рамках проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США».