fbpx

Чернівецька область завершила перший етап актуалізації стратегії розвитку до 2027 року

Чернівецька область завершила перший етап актуалізації стратегії розвитку  до 2027 року

В Україні триває актуалізація стратегій регіонального розвитку на період до 2027 року. Через повномасштабне вторгнення перед регіонами постали виклики, які вимагають корекції цілей стратегічного розвитку. Також відбувається оновлення Державної стратегії регіонального розвитку і кожна область, згідно із законодавством, зобов’язана привести свою регіональну стратегію у відповідність Державній.

Львівська, Волинська, Чернівецька, Полтавська, Рівненська та Закарпатська області оновлюють стратегії в рамках проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», який є одним з напрямів діяльності Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» сприяє реформі децентралізації, посиленню прозорості та підзвітності діяльності органів місцевого самоврядування, зростанню впливу громадян на усі сфери життя громад.

Регіональні робочі групи консультують досвідчені експерти НГО «Волинський ресурсний центр» зі стратегічного планування.

18-20 грудня в Чернівецькій ОВА відбулися засідання робочих груп з метою напрацювання операційних завдань в контексті визначених раніше стратегічних цілей.

Серед стратегічних цілей:

  1. Підвищення конкурентоспроможності регіону шляхом інноваційного розвитку сільського господарства, переробної промисловості та туризму.

Оскільки Чернівецька область має розвинений агропромисловий комплекс, були запропоновані операційні цілі: створення логістичної інфраструктури для с/г продукції та лабораторій з сертифікації її якості, вдосконалення селекційної бази, відродження та ефективний розвиток тваринництва, запровадження інноваційних підходів у сільському господарстві. Окремої уваги було приділено розвитку гірських територій та вирівнювання соціально-економічного дисбалансу з рештою територій області.

Для посилення промисловості регіону планується:

  • Впровадження у виробництво новітніх технологій, наукових розробок, освоєння виробництва нових видів інноваційної продукції.
  • Створення та розбудова галузевих та територіальних кластерів в сфері деревообробної та легкої промисловості, індустріальних, технологічних парків, бізнес-інкубаторів тощо.
  • Розширення джерел фінансування інноваційної діяльності.
  • Розвиток інноваційного підприємництва (в тому числі мікропідприємництва).

Окремої уваги було приділено покращенню інвестиційного клімату, експортних спроможностей і підтримці релокованого бізнесу. А також – розвитку малого підприємництва.

Не менш важливим є туристично-рекреаційний потенціал області. Для його підсилення передбачено сформувати інфраструктуру для розвитку туризму в регіоні, здійснювати популяризацію туристичного потенціалу Буковини та місцевої крафтової продукції.

Оскільки розвиток економіки неможливий без якісного кадрового потенціалу, була розглянута система підготовки та перепідготовки кваліфікованих кадрів для потреб місцевого ринку праці, у тому числі – освіта впродовж життя. А також – запровадження стратегічного планування та підвищення якості проєктного менеджменту в територіальних громадах, що безпосередньо пов’язано з розробкою та реалізацією розвиткових проєктів.

  1. Просторове планування та розвиток логістичної інфраструктури області

Для реалізації стратегічної цілі передбачається:

  • Раціональне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об’єктів.
  • Забезпечення будівництва, реконструкції та належного утримання доріг загального користування місцевого та державного значення
  • Розбудова та модернізація залізничних мереж відповідно до європейських стандартів
  • Розбудова прикордонної інфраструктури та міжнародних пунктів пропуску через державний кордон.

Такий підхід дозволить скористатися транзитним потенціалом регіону в умовах тимчасової недоступності морських перевезень.

  1. Створення  безпечних та  комфортних умов проживання на території області

Серед операційних цілей по стратегічному завданню:

  • Сприяння створенню у територіальних громадах області центрів безпеки як інтегрованих структур з єдиною комунікацією та реалізації проєкту «поліцейський офіцер громади»
  • Впровадження системи управління відходами, залучення нових інвестицій у сферу управління відходами
  • Модернізація та розширення мереж водопостачання та водовідведення в населених пунктах області
  • Модернізація системи теплопостачання міст
  • Формування доступної та спроможної мережі закладів охорони здоровʼя
  • Збереження ментального здоров’я
  • Формування ефективної мережі закладів освіти в області
  • Створення сучасної системи реабілітації військових та інших категорій осіб
  • Розвиток дуальної освіти та системи «освіта впродовж життя»

Збір проектних ідей до Плану реалізації стратегії розвитку Чернівецької області до 2027 року відбудеться у січні 2024 року.

Ця публікація була створена ЗРНГО «Волинський ресурсний центр» в рамках проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США».