fbpx

В Ужгороді працювали над актуалізацією Стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2027 року

В Ужгороді працювали над актуалізацією Стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2027 року

14 листопада 2023 року в Ужгороді пройшло спільне засідання керівного комітету та робочої групи з актуалізації регіональної Стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2027 року. В заході взяли участь понад 45 представників місцевого самоврядування, освіти, бізнесу, громадського сектору. Захід відбувся в рамках проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», який реалізовується НГО «Волинський ресурсний центр» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

До консультування робочих груп в областях залучені провідні експерти НГО «Волинський ресурсний центр», які мають багаторічний досвід розроблення місцевих та регіональних стратегій і добре розуміють усі аспекти політики регіонального розвитку в Україні.

У вступному слові голова Закарпатської ОВА Віктор Микита зазначив, що, попри виклики військового часу, Закарпаття отримало унікальний шанс для розвитку. Оскільки регіон, як тиловий, прийняв велику кількість ВПО і став другим в Україні за числом релокованих бізнесів. Проте такі зміни потребують системного, продуманого, стратегічного підходу до подальшого управління регіональним розвитком. Він висловив подяку Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) за можливість провести роботу з актуалізації регіональної Стратегії розвитку і зауважив, що оновлена Стратегія має стати не формальним документом, а реальною дорожньою картою для розвитку Закарпаття на найближчі роки.

Голова Закарпатської обласної ради Роман Сарай продовжив цю тезу, підкресливши важливість дотримання плану реалізації Стратегії в контексті відновлення економіки, розвитку перспективних напрямків регіону, вирівнювання дисбалансів між районами області. Він зазначив, що наявність якісної Стратегії розвитку дозволить створити в регіоні екосистему, яка сприятиме зростанню потенціалу місцевої економіки та залученню міжнародних інвесторів.

Керівник Львівського регіонального офісу проекту USAID «Говерла» Олександр Волошинський  підкреслив зв’язок між наявністю ефективної Стратегії і доступом до ресурсів міжнародних фондів і програм. Також Олександр Волошинський зазначив, що при розробці Стратегії слід насамперед враховувати унікальні особливості регіону, які можуть стати пріоритетними сферами регіонального розвитку.

Виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Олег Лукша  розповів учасникам заходу про попередні етапи розробки Стратегій розвитку регіону за роки Незалежності. Також він наголосив на важливості актуалізації Стратегії з огляду на виклики і ризики, пов’язані із наслідками повномасштабного вторгнення.

Директор департаменту економічного та регіонального розвитку Тарас Триндяк коротко окреслив основні етапи з оновлення Стратегії та створення проекту Плану заходів з реалізації Стратегії у 2024-2027 роках.

Експерт НГО «Волинський ресурсний центр» Наталія Бойко презентувала учасникам засідання результати соціально-економічного аналізу стану розвитку Закарпатської області, в якому були враховані основні економічні, соціальні, екологічні та інші тенденції розвитку регіону. Під час презентації вона наголосила на низці факторів, які дозволяють розглядати майбутнє регіону доволі оптимістично. Наталія зазначила:

«Оновлення Стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2027 року важлива робота, яку необхідно зробити Робочій групі зі Стратегічного планування. Це робота, яку фахівці вже робили, але сьогодні вона набуває особливого значення. Коли Україна боронить свою державність, демократичний шлях розвитку та цивілізованість у протидії агресору рф. Закарпаття також бере активну участь у цій місії, забезпечуючи гідне життя ВПО і релоковані бізнеси усім необхідним. Багато викликів постало перед Закарпаттям. Змінилася система координат тих факторів, які впливають на регіон. Ми маємо їх проаналізувати та актуалізувати дерево цілей, наповнити Стратегію технічними завданнями та проєктами нової якості. І цей процес має бути відкритим, прозорим і партисипативним. Закарпаття – це тиловий регіон великих можливостей для зростання».

У другій частині зустрічі учасники засідання у груповій роботі визначення стратегічне бачення розвитку Закарпатської області на період до 2027 року. А також – актуалізували загальний SWOT аналіз Закарпатської області. Роботу груп модерували консультанти зі стратегічного планування проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Під час групової роботи в присутніх виникали продуктивні дискусії, змістовні запитання, яскраві інсайти.

Наступна зустріч робочої групи та керівного комітету з актуалізації регіональної Стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2027 року відбудеться на початку грудня.

Ця публікація була створена ЗРНГО «Волинський ресурсний центр» в рамках проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА».

Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США».