fbpx

Стратегія Рівненщини – в процесі оновлення

Стратегія Рівненщини – в процесі оновлення

7 грудня 2023 року у Рівненські ОВА відбулося спільне засідання керівного комітету та обласної робочої групи щодо актуалізації Стратегії розвитку Рівненської області на період до 2027 року. Робота над актуалізацією Стратегії проводиться завдяки підтримці Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») і реалізується в рамках проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України» за сприяння НГО «Волинський ресурсний центр». У заході взяли участь понад 80 учасників з усієї області.

У вступному слові в.о. голови Рівненської ОВА Сергій Подолін зазначив, що затверджена у 2020 році Стратегія регіонального розвитку потребує актуалізації з огляду на драматичні зміни, спричинені повномасштабним вторгненням ворога. Рівненщина стикається із новими викликами, бере активну участь в обороні країни, що вимагає зміни стратегічного фокусу. Окрім цього з’явилися нові можливості співпраці із міжнародними партнерами, що дозволить залучити додатковий ресурс. Сергій Подолін висловив подяку Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»), який активно працює в Рівненській області і сприяє посиленню органів місцевого самоврядування в процесі децентралізації. А також – допомагає громадянам впливати на рішення, пов’язані із розвитком регіону.

Голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш привітав присутніх із Днем місцевого самоврядування. Зазначивши, до місцеве самоврядування інтегрує зусилля влади і мешканців довкола цілей розвитку громад, підвищує згуртованість і дозволяє оптимістично оцінювати стратегічні перспективи. Андрій Карауш наголосив, що рух України до ЄС значно посилює роль громад і потребує прийняття стратегічних рішень на їх рівні. Оскільки Європейський союз побудований на принципі співробітництва громад, а регіональна політика є однією з основних в ЄС.

Керівник Львівського регіонального офісу Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Олександр Волошинський повідомив, що вважає надзвичайно ефективною співпрацю проекту з адміністрацією і громадою Рівненської області. А також – з такою потужною партнерською організацією, як Волинський ресурсний центр, яка супроводжує розробку Стратегій у шести регіонах. Крім того Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» супроводжує розробку 57 Стратегій громад у цих областях. Це дає можливість порівнювати Стратегії областей та громад між собою і робити певні висновки. Олександр Волошинський підкреслив, що основною задачею є знаходження балансу між обласним бюджетом і бюджетами громад в умовах критично обмеженого ресурсу та пошук додаткових джерел фінансування.

Директор департаменту економічного розвитку та торгівлі Костянтин Мокляк презентував етапи роботи з актуалізації Стратегії, здійснені робочою групою. Він повідомив, в якості першого заходу у травні 2023 року за ініціативи Рівненської ОВА був проведений Форум регіонального розвитку, в якому взяли участь понад 300 осіб з різних сфер діяльності. Форум став хорошим майданчиком для обговорення викликів, які виникли перед регіоном. Серед них: необхідність частково переорієнтувати економіку регіону на оборонні потреби, посилення енергетичної безпеки, додаткова підтримка бізнесу (у тому числі релокованого), руйнування ланцюгів постачання, системна підтримка військових і їхніх родин, виїзд значної частини мешканців області за кордон і кадровий голод, інтеграція внутрішньо переміщених осіб. Ці виклики були враховані у роботі над актуалізацією Стратегії.

Також був проведений соціально-економічний аналіз розвитку регіону в умовах воєнного стану, SWOT аналіз і розроблено SWOT-матрицю Рівненської області. Після чого були намічені можливі сценарії подальшого регіонального розвитку. І, нарешті, визначені оновлені завдання розвитку Рівненської області на період до 2027 року.

Консультант зі стратегічного планування Василь Кашевський коротко окреслив наступні кроки з актуалізації Стратегії розвитку Рівненської області до 2027 року. Також він докладно зупинився на актуальності роботи з оновлення регіональних Стратегій. Зазначивши зокрема, що Регіональні операційні плани – ключовий інвестиційний документ регіональної політики в ЄС, який дозволяє залучати приблизно 1 млрд. євро впродовж 7 років на регіон. Відтак, в процесі інтеграції з ЄС роль регіональних стратегій і, особливо, планів їх реалізації суттєво зростатимуть. Українські регіони також отримають доступ до коштів європейських фондів, проте здатність їх залучати буде різною і прямо залежатиме від якості розроблених Стратегій, планів з їх реалізації і проектів, які впроваджуються в межах цих планів.

Також Василь Кашевський повідомив про початок відбору проєктних ідей в процесі формування плану заходів з реалізації Стратегії і зупинився на основних вимогах до таких ідей і подальшій процедурі роботи із ними.

Ця публікація була створена ЗРНГО «Волинський ресурсний центр» в рамках проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США».