fbpx

Василь Кашевський: яким буде розвиток Рівненщини в найближчі роки

Василь Кашевський: яким буде розвиток Рівненщини в найближчі роки

7 грудня в Рівненській ОВА презентували напрацювання з актуалізації Стратегії розвитку Рівненської області до 2027 року. Оновлення Стратегій відбувається в усіх українських регіонах через виклики, що постали через повномасштабне вторгнення ворога та у зв’язку з оновленням Державної стратегії регіонального розвитку. На Рівненщині робота над Стратегією стала можливою завдяки підтримці Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»). Один з напрямків діяльності якого – проєкт «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», що діє в Рівненській, Волинській, Чернівецькій, Полтавській, Закарпатській та Львівській областях і впроваджується НГО «Волинський ресурсний центр». До супроводу робочих груп, які оновлюють Стратегії, залучені досвідчені українські експерти зі стратегічного планування регіонального розвитку.

Чому якісні регіональні Стратегії сьогодні надзвичайно важливі для України, як вони допоможуть у процесах європейської інтеграції, як будуть розподілятися кошти на відновлення України та передвступні кошти Європейського Союзу і чи зможе претендувати на них Рівненщина – в коментарі експерта зі стратегічного планування Василя Кашевського.  

ДЛЯ ЧОГО ОНОВЛЮВАТИ СТРАТЕГІЮ

Усі Стратегії регіонального розвитку були затверджені областями ще у 2020 і мали реалізовуватися до 2027 року. Звісно, війна внесла багато корективів у стратегічні плани. Останні два роки регіони долають наслідки руйнування інфраструктури, відтоку населення за кордон і на фронт, падіння рівня життя громадян, порушення ланцюгів економічної кооперації, вибудовують енергетичну безпеку, інтегрують ВПО, перебудовують виробництва під потреби оборони, допомагають військовим і їхнім родинам і ще вирішують низку задач. Усе це – в умовах різкого зменшення ресурсу. Тому Стратегії розвитку необхідно було переглянути, врахувавши поточні виклики. Відбувається оновлення Державної стратегії регіонального розвитку і кожна область, згідно із законодавством, зобов’язана привести свою регіональну стратегію у відповідність Державній.

Не менш важливо створювати можливості залучення громадян до безпосереднього впливу на всі сфери життя громади, гуртування довкола спільних цілей розвитку. У цьому сенсі допомога Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» безцінна.

ЯК ОНОВЛЮВАЛАСЯ СТРАТЕГІЯ РІВНЕНЩИНИ

Оновлення Стратегії, як і розробка, – складна покрокова процедура.

У травні 2023 року за ініціативи Рівненської ОВА був проведений Форум регіонального розвитку. Це стало першим кроком у процесі актуалізації Стратегії. Форум зібрав понад 300 представників влади, бізнесу, громадських організацій, освіти. Спілкування з учасниками дозволило сформувати реалістичний список найбільших викликів, спричинених війною. За результатами заходу місцева влада вже зробила низку кроків, які посилили стійкість Рівненщини в умовах війни.

Після цього був проведений соціально-економічний аналіз стану розвитку області, щоб визначити, на які ресурси можна спиратися у процесі стратегування.

Наступний крок – здійснення SWOT-аналізу. Дуже корисний та інформативний інструмент, завдяки якому можна дослідити внутрішні сильні і слабкі сторони регіону, зовнішні загрози й можливості. Це дозволяє врахувати внутрішні слабкі аспекти і попрацювати з ними, а сильні – зміцнити ще більше. Реалістично сприймати загрози і максимально скористатися можливостями.

Маючи результати аналітичної роботи, ми спрогнозували сценарії розвитку регіону в майбутньому – інерційний (умовно песимістичний, коли війна триває роками) та оптимістичний (війна швидко завершується, Україна розпочинає вступ до ЄС), а також – варіанти наших дій у рамках кожного сценарію.

Після цієї роботи були сформульовані оновлені цілі та завдання стратегічного розвитку Рівненської області, презентовані робочою групою 7 грудня.

ЧОМУ ЯКІСНА СТРАТЕГІЯ ВАЖЛИВА

Коли йдеться про кошти міжнародних донорів на відновлення України або передвступні фонди ЄС, часто доводиться стикатися із завищеними очікуваннями. Навіть коли кошти будуть знайдені й виділені – на Україну не проллється «діамантовий дощ». Ймовірно, держава отримуватиме макрофінансову допомогу, яку використають на центральному рівні. А от кошти на розвиток регіонів виділятимуться за логікою цільового фінансування – на реалізацію проєктів регіонального розвитку. Чим якіснішими будуть ці проєкти – тим вища буде ймовірність їх підтримки. Фактично регіони конкуруватимуть за ці кошти якістю проєктних заявок і спроможністю їх реалізувати. При цьому донори, оцінюючи проєкт, завжди звертатимуть увагу, чи відповідають його цілі Стратегії регіонального розвитку. У цьому сенсі Рівненщина буде підготовлена добре.

Навіть якщо розглядати ці перспективи лише в контексті євроінтеграції – регіональний рівень стане надзвичайно значущим. Якщо ми подивимося на структурні фонди ЄС, то однією з ключових є політика згуртованості. На цю політику припадає приблизно третина європейських інвестиційних коштів. Найбільшою частиною політики згуртованості є Європейський фонд регіонального розвитку. Усі європейські країни мають програми, спрямовані на співпрацю з ЄФРР. Наприклад, Польща має як загальнонаціональні програми, так і програми на рівні кожного регіону. Це дозволяє кожному регіону залучати в середньому мільярд євро на сім років для досягнення цілей регіонального розвитку.

ПОДАЛЬШІ КРОКИ З РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ

7 грудня були презентовані стратегічні цілі розвитку Рівненської області. Власне, Стратегія – здебільшого візійний документ. Набагато цікавішим документом є План заходів з реалізації Стратегії. Як він наповнюється?

Ми оголосили відбір проєктних ідей для реалізації Стратегії розвитку Рівненщини до 2027 року. Це означає, що будь-які юридичні або фізичні особи з Рівненської області до 29 грудня можуть надіслати свої ідеї проєктів. За результатами відбору регіональними експертами найкращі проєктні ідеї  будуть доопрацьовані та ляжуть в основу Технічних завдань на проєкти регіонального розвитку в Плані заходів з реалізації Стратегії.

На що потрібно звертати увагу, надсилаючи проєктні ідеї на розгляд? У пріоритеті будуть ініціативи, спрямовані на розвиток бізнес-спроможності. Розвиток нашого регіону залежить не так від того, скільки матимемо об’єктів соціальної інфраструктури, а від того, наскільки міцною буде наша економіка. Тому ідеї з виразним економічним ефектом (зокрема – розширення експорту) – дуже цікаві. Не менш цікавими є проєкти, спрямовані на розвиток людського капіталу й управлінської спроможності.

Більш детально зі стратегічними цілями розвитку Рівненщини до 2027 року та умовами подання проєктних ідей можна ознайомитися за посиланнямhttp://surl.li/oghcl

Ця публікація була створена ЗРНГО «Волинський ресурсний центр» в рамках проєкту «Підтримка актуалізації стратегій розвитку шести регіонів України», та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США».